Органи Народне банке Србије
Органи Народне банке Србије су:
· Извршни одбор (Монетарни одбор),
· гувернер, и
Извршни одбор утврђује монетарну и девизну политику, као и активности ради очувања и јачања стабилности финансијског система. Извршни одбор НБС чине гувернер, вицегувернери (3 вицегувеернера)и директор Управе за надзор финансијским институцијама. Извршни одбор посебно утврђује:
· програм монетарне политике Народне банке Србије;
· начин утврђивања каматних стопа Народне банке Србије и начин обрачуна, наплате и плаћања камате на пласмане и друга потраживања Народне банке Србије, као и на средства на која Народна банка Србије плаћа камату;
· услове и начин издавања хартија од вредности Народне банке Србије;
· услове под којима и начин на који Народна банка Србије спроводи операције на отвореном тржишту и обавља дисконтне послове;
· политику одобравања краткорочних кредита;
· политику курса динара;
· основице за обрачунавање обавезне резерве и стопе обавезне резерве,
· политику управљања девизним резервама, као и смернице за управљање тим резервама;
· друге инструменте и мере монетарне и девизне политике;
· мере за одржавање ликвидности банака;
· мере и активности, у оквиру надлежности Народне банке Србије, ради очувања и јачања стабилности финансијског система.
Извршни одбор утврђује референтну каматну стопу и друге каматне стопе које Народна банка Србије примењује у спровођењу монетарне политике. Седнице Извршног одбора накојима се одлучује и референтној каматној стопи одржавају се по правилу првог радног четвртка након 5. у месецу.
Извршни одбор одлучује о давању и одузимању дозвола за рад банкама, о давању и одузимању друштвима за осигурање дозвола за обављање делатности осигурања, о давању и одузимању дозвола за обављање послова финансијског лизинга, о давању и одузимању друштвима за управљање добровољним пензијским фондовима дозвола за рад и дозвола за управљање тим фондовима.
Извршни одбор доноси одлуке на седницама, већином гласова свих чланова. У случају изједначеног броја гласова, одлучује глас гувернера.
Народном банком Србије руководи гувернер, који заступа и представља Народну банку Србије. Гувернера Народне банке Србије бира Народна скупштина Републике Србије са мандатом од шест година, с правом поновног избора.
Гувернер руководи пословањем Народне банке Србије и организује њен рад; спроводи одлуке Извршног одбора и Савета; доноси прописе, опште и појединачне акте из надлежности Народне банке Србије, који законом нису стављени у надлежност Извршног одбора и Савета; предлаже прописе, опште и појединачне акте које доносе Извршни одбор и Савет, ако Законом о Народној банци Србије није друкчије уређено; уређује унутрашњу организацију Народне банке Србије и систематизацију радних места у Народној банци Србије, као и радне односе запослених у Народној банци Србије; именује и разрешава запослене који руководе организационим јединицама у Народној банци Србије и обавља друге послове утврђене Законом о Народној банци Србије. Гувернер, као председавајући Извршног одбора, потписује решења која доноси Извршни одбор.
Савет гувернера чине пет чланова, укључујући и председника, које бира Народна скупштина на предлог одбора Народне скупштине надлежног за послове финансија. Чланови Савета бирају се на пет година, с правом поновног избора.
Савет гувернера:
· доноси Статут Народне банке Србије, на предлог Извршног одбора;
· утврђује режим курса динара, на предлог Извршног одбора, уз сагласност Владе;
· доноси стратегију упрваљања девизним резервама на предлог Извршног одбора;
· одлучује о чланству у међународној финансијској организацији и институцији;
· доноси финансијски план Народне банке Србије;
· усваја годишње финансијске извештаје Народне банке Србије;
· бира руководиоца у Народној банци Србије за послове интерне ревизије;
· бира спољног ревизора;
· разматра извештај спољног ревизора и прати примену његових препорука у Народној банци Србије;
· врши надзор над системом финансијског извештавања, управљања ризицима и унутрашњих контрола у Народној банци Србије;
· оцењује да ли су рачуноводствене политике и процедуре које су усвојене у Народној банци Србије одговарајуће;
· усваја годишњи план о обављању интерне ревизије у Народној банци Србије и периодично разматра извештаје о обављеној интерној ревизији;
· врши надзор над обављањем интерне ревизије и обављањем усклађености пословања у Народној банци Србије;
· доноси стратегију развоја Народне банке Србије, коју предлаже Извршни одбор, и прати њено спровођење.
Коментари
Постави коментар